Schengen’i en çok reddeden ülkeler belli oldu

Avrupa Komisyonu, Türkiye’ye en fazla vize reddi veren ülkelerin verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin Schengen vize başvuruları reddetme oranı 2023 yılında yüzde 16.1’e yükseldi. Bu oran, 2022 yılındaki yüzde 15.7’lik orana göre bir artış gösteriyor.

VİZE SORUNLARI

2023 yılında Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında artış yaşandı. Ancak artan başvurulara rağmen ret oranlarının yükselmesi, başvuru sahiplerinin vize alma sürecinde karşılaştıkları zorlukları gözler önüne seriyor. Vize başvuru süreçlerinin karmaşıklığı ve gerekli belgelerin eksiksiz sunulması konusundaki sıkı denetimler, ret oranlarının artmasında etkili oluyor.

RET ORANLARI NEDEN YÜKSEK?

Uzmanlar, vize reddi oranlarının yüksek olmasının nedenlerini; başvuru sahiplerinin mali durumlarının yetersiz görülmesi, seyahat amacının net olmaması ve gerekli belgelerin eksik veya hatalı sunulması olarak sıralıyor. Ayrıca, bazı ülkelerin güvenlik endişeleri de vize ret oranlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Yüksek vize ret oranları, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya seyahat etmekte yaşadığı zorlukları artırıyor. Seyahat planlarını gerçekleştiremeyen vatandaşlar, hem maddi hem de manevi anlamda olumsuz etkileniyor.

Türkiye’den gelen başvuruların reddedilme oranının en yüksek olduğu ülke Estonya olarak kaydedildi. Estonya’nın Ankara Temsilciliği, 1744 başvurunun 741’ini reddetti. Bu ortaya yüzde 42.5’lik bir ret oranı çıkardı. Estonya’nın Ankara Temsilciliği, 1744 başvurunun 741’ini reddetti. Bu ortaya yüzde 42.5’lik bir ret oranı çıkardı.

– Estonya Ankara Temsilciliği – Yüzde 42.5

– Danimarka Ankara Temsilciliği- Yüzde 39.40

– Yunanistan Ankara Temsilciliği – Yüzde 38.5

– İspanya Ankara Temsilciliği – Yüzde 31.09

– Belçika İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 27.5

– Almanya Ankara Temsilciliği – Yüzde 27.1

– Çekya İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 23.5

– Macaristan Ankara Temsilciliği – Yüzde 22.9

– Hırvatistan İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 22.4

– Almanya İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 21.5

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir